Méhek a kihalás szélén?

2020.06.07

Egy Einsteinnek tulajdonított jóslat szerint (sokan városi legendának tartják, hogy ezt Einstein mondta volna), ha a méhek eltűnnek, az emberi fajnak négy éve van hátra a kipusztulásig. Sokan és sokszor idézik, de vajon tényleg tőle származik a mondat?

A Quote Investigator blog, egy 1941-es Einsteinhez kötést is talált - igaz, a Canadian Bee Journal megállapítása nem pontosan az, ami manapság terjed, és nem is tekinthető bizonyító erejűnek ("Ha jól emlékszem, Einstein volt az, aki azt mondta..." - kezdi mondatát a cikk szerzője). Az idézetek eredetének felkutatásával foglalkozó blog szerzője szerint az állítás a drámaíró Maurice Maeterlinck 1901-es írásából terjedt el, Einsteinhez valószínűleg tévesen kapcsolták.

(Forrás: urbanlegends.hu)

Azonban függetlenül a kijelentés forrásától, annak bizony jócskán van igazságtartalma. A mezőgazdasági termelés 70%-ában játszanak közre ezek az apró állatok, ők gondoskodnak a mezőgazdaságban termelt növények beporzásáról, ezáltal jórészt az emberiség táplálásáról. A "The Science Times" című folyóiratban 2019. július 9-én megjelent cikk szerint az Earthwatch Institute a legfontosabb élőlénynek nyilvánította a méheket a Földön. Bár hasznosságukat és fontosságukat senki sem vonja kétségbe, számuk drasztikus csökkenése miatt sajnos felkerültek a veszélyeztetett fajok hosszú listájára. A méhek populációjának közel 90%-a tűnt el az elmúlt években, ami megdöbbentő szám a fenti kijelentés tudatában. Kihalásuk főbb okai között vannak a különféle gyomirtók, az erdős területek csökkenése és a virágos növények számának visszaesése.

Nemcsak hasznosságukban egyedülállóak. Érdekes tény a méhekkel kapcsolatban, hogy egyetlen élőlényként semmilyen kórokozónak nem hordozói, terjesztői. 

Bár a méhek pusztulását okozó vegyszerek ma is forgalomban vannak, az emberek kezdik felemelni hangjukat ezen apró élőlények védelmében. Olyan hírességek álltak az ügy mellé, mint például Morgan Freeman, aki aktívan részt vesz a méhek védelmét célzó törekvések népszerűsítésében. 

(Forrás: www.sciencetimes.com)

© 2020 B&V Méhészet • 3183 Karancskeszi, Petőfi út 1/B. • Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el