Munkánkról: egész évben a méhekkel

2020.07.13

Június hónapban a méhek átvizsgálása és a következő méhlegelőre való előkészítés zajlik. A kaptárak átvizsgálásakor megnézzük, hogy van-e anya, illetve hogy az új anyák bepároztak-e, és megfelelő erősséggel rendelkeznek-e a következő hordásterületre. Ez a vizsgálat közvetlenül az akác kipergetése után történik, eltarthat 1-2 hétig is.

Az ellenőrzés után serkentő etetéssel az anyát lendületbe hozzuk: több petézés elérése a cél, hogy a következő méhlegelőre elégséges létszámmal álljon készen a család. Az etetéshez cukor és víz keverékét használjuk, családonként 1 liter/nap folyadékot jelent, ha nincsen 3 km-es körzeten belül elérhető nektár. 

A képeken is jól látható, hogy a szirupot tartalmazó zacskót kis szájszervükkel megnyitják, és kiszívogatják belőle a folyadékot.

A következő képeken akác és napraforgó mézeltetés látható vándortanyán, vagyis a tulajdonos engedélyével olyan területre szállítjuk a kaptárakat, amelynek közelében méhlegelő található. Pl. az akác és napraforgó között hárs, facélia, mustár, olajretek mézlegelők elérhetők. Ezeket a vegyes virágméz kategóriába sorolják, de ízben ezek teljesen eltérőek.

Méhészetileg a legrosszabb helyen élünk. Mivel északi méhészek vagyunk, nálunk igazából az akác van közel, a többi mézlegelőre vándorolnunk kell. 

A napraforgón mézelvétel látható. Korábban a helyszínen pergettünk, ma már ettől eltérő módszerrel dolgozunk: cserefiókokat viszünk, és a teli méztereket cseréljük üresre. A napraforgó pergetés után ismét ellenőrzés következik a korábbiakhoz hasonlóan. Elindulnak az atkakezelések és a betelelő élelem feletetése, amit szeptember 25-ig be szoktunk fejezni.

A napraforgón, ha megtelik a méztér, a képeket látható zugépítményt húznak a méhek. A zugépítmények anyaga is mézes lép. Itt már tele van a méztéri fiók, pergetésre érett a méz. Ez kb. 10-14 nap alatt következik be. Sok minden befolyásolja a virág nektárképző képességétől az időjárásig.

A rajzás szépsége. A rajzás egy természetes folyamat a méheknél. A szaporodás fajfenntartás érdekében történik. A méhész ezt igyekszik megakadályozni, mert ha ez a folyamat elindul, akkor ez nagyban befolyásolja a hordást, a méz mennyiségét.

© 2020 B&V Méhészet • 3183 Karancskeszi, Petőfi út 1/B. • Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el